اختتامیه اولین رویداد استارت آپی در حوزه صنعت توانبخشی در ایران

۱۵ آذر ۱۳۹۸

 اولین رویداد استارت آپی در حوزه صنعت توانبخشی در ایران با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب، صندوق نوآوری و شکوفایی، شرکت همیار مکانیک کوشا و مرکز آموزش علمی کاربردی رعد

اختتامیه اولین رویداد استارت آپی در حوزه صنعت توانبخشی در ایران با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب، صندوق نوآوری و شکوفایی، شرکت همیار مکانیک کوشا و مرکز آموزش علمی کاربردی رعد برگزار شد.

 

اختتامیه در روز پنج شنبه ۱۴ آذرماه با حضور خانم دکتر داداندیش رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب، آقای محمود رضا آقامیری رئیس دانشگاه‌های آزاد اسلامی استان تهران و واحد تهران مرکزی، آقای دکتر ربیعی سخنگوی دولت، قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی، آقای وحدت رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، آقای ملکی فر معاون توسعه صندوق نوآوری، خانم دکتر بیات سرپرست مرکز رعد، آقای دکتر معیری دبیر رویداد و آقای مسعود حاتمی مدیر عامل شرکت همیار مکانیک کوشا، صاحبان ایده، دانشجویان در سالن هگمتانه هتل المپیک تهران برگزار شد.
در ابتدای مراسم حامد معیری دبیر رویداد و عضو هیئت علمی واحد تهران غرب، به ارائه گزارشی از رویداد استارت آپی صنعت توانبخشی پرداخت. وی با اشاره به ۱۲ آذر ماه، روز جهانی معلولان، گفت: هدف حمایت از معلولینی است که صاحب ایده هستند و در کنار فعالیت های ngo به پرورش مهارت آموزی به معلولین کمک می‌کند.

دبیر رویداد بیان کرد: می‌خواهیم معلولینی تربیت کنیم که کارآفرین باشند، نه تنها برای دیگران کار نکنند بلکه چند نفر را نیز استخدام کنند. در کنار این موضوع خیلی از دانشجویان خلاق هستند، ولی تاکنون به این موضوع ورود نکردند به این علت که نیاز را نمی‌دانند، اعلام نیاز و ثبت نیاز باعث شد جرقه‌هایی برای کسانی که وارد این حوزه شده‌اند ایجاد شود و برای سرمایه گذاری و کارآفرینی در این حوزه کمک می‌کند.
وی ضمن تشکر از حمایتهای رئیس واحد و صندوق نوآوری شکوفایی در برگزاری این رویداد گفت: هدف ما حمایت از ایده های شناسایی شده و نهادینه کردن رویداد در هفته معلولین است و کسب تجربه برای برگزاری بهتر رویدادهای آینده است.
وی بیان کرد: رنج سنی شرکت کنندگان در این رویداد از ۱۸ سال تا ۶۷ سال است که در دو روز شبانه روزی در کنار هم کار کردند. ما معلولان را در کنار دیگران قرارردادیم تا هم به ایشان کم کنند و هم از نزدیک با مشکلات ایشان آشنا شوند و آن را لمس کنند. ما با این کار خواستیم که دانشجویان ضرورت ها و نیازهای ایشان را حس کنند.

در ادامه پس از پخش کلیپ مربوط به معرفی خدمات رسانی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برای شرکت‌های دانش بنیان، آقای ملکی فر ضمن خیرمقدم و مروری بر رویکرد خدمات و حمایت‌های صندوق گفت: یک استارت آپ در طول چرخه عمرش با چالش‌های متنوعی دست و پنجه نرم می کند. ما خواستیم در صندوق نوآوری رویه‌هایی ایجاد کنیم و در کل چرخه ضمن حمایت در تمام مسیر همراه شما باشیم.

معاون صندوق نوآوری و شکوفایی، تامین هزینه‌های رهن فضای استقرار، مشارکت در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی به استارت آپهایی که میزبانی می‌کنند، ارائه تسهیلات کم بهره برای تجهیز فضا، ارائه خدمات توانمند سازی، سرمایه گذاری بر ایده‌های مناسب تا حجم ۴ برابر صندوق را از اهداف و خدمات صندوق نوآوری بر شمرد.

رئیس دانشگاه‌های آزاد استان تهران گفت: این اصطلاحات جدیدی که در فضای کسب و کار پیچیده است بحث استارت آپ ها، شتاب دهنده ها، نویدی می دهد که باید تغییری در شرایط ایجاد کنیم. یعنی حرکت علمی و انفجاری که در جهان شروع شده از نظر تغییرات ساعتی، دیگر اجازه سنتی فکر کردن نمی دهد.
آقامیری خاطر نشان کرد: امروزه نیازها ارزیابی می‌شود، توانایی و پتانسیل‌های منطقه‌ای مورد توجه قرار می‌گیرد و بر اساس آن پیش خواهیم رفت و می بینم که فضای معاونت ها در کشور تغییر کرده در کنارمعاونت کشاورزی، معاونت مهندسی را میبنیم، در کنار معاونت پژوهشی معاونت فناوری را می بنیم. امیدوارم ما بتوانیم در کنار سایر بخش‌هایی که تلاش می‌کنند کشور و فضای اقتصاد دانش بنیان را رشد بدهند، نقش خود را بعنوان یک دانشگاه انجام دهیم.

سپس قبادی دانا با تشکر از همه کسانی که در این رویداد فعال بودند، بیان کرد: این رویداد فناورانه پلی است بین افراد دارای معلویت و دانشجویان و کسانی که می‌توانند با ایده‌های نو و جدید خود خلاقانه مشکلات جامعه هدف ما را مرتفع کنند.
وی مطالبی ضمن پرداختن به مطالبی درباره شرایط و تسهیلات بکارگیری افراد معلول، افزود: خروجی این رویداد فناورانه پس از شکل گیری، کسب و کار و اشتغال است.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی خاطرنشان کرد: حوزه نوآوری و دانش بنیان حوزه‌ای است که قرار است اقتصادی تر باشد و دارای ارزش افزوده ی بیشتری باشد.

وی ضمن تشکر از شرکت همیار مکانیک کوشا و مرکز علمی کاربردی رعد بعنوان کارگزار تخصصی، افزود: کسانی که دارای شرکت دانش بنیان هستند و هسته‌های استارت آپی دارند باید در مسیر حرکت، بتوانند محصولات خود را عرضه کنند و صندوق نوآوری ضمن ارائه تسهیلات به رشد شرکت‌ها کمک خواهد کرد.
وحدت خاطر نشان کرد یکی از ویژگی‌های این رویداد این است که خود عزیزان معلول در آن نقش داشتند و خود در آن حوزه شناخت داشتند و ادمه این مسیر با حضورصندوق نوآوری و با رفع نیازهای فناورانه امتداد پیدا خواهد کرد.

سپس ربیعی، ضمن تشکر از برگزارکنندگان و شرکت کنندگان با اشاره به روز معلولان گفت: به میزانی که محیط ها مناسب شوند میزان معلولیت مشخص می‌شود. ما در شرایط وحشتناک ترین تحریم ها که هیچ کشوری در دنیا تجربه نکرده قرار گرفته ایم، برون رفت بزرگ ما از تحریم و اینکه بتوانیم جامعه قوی درست کنیم، خلاقیت و نوآوری، شرکت‌های دانش بنیان امروز است، ولی عمده چیزی که می‌تواند بودجه ما را فزاینده کند نوآوری و خلاقیت و بهره وری است. ما اگر بتوانیم با خلاقیت شرکت‌های کوچک، اشتغال‌های خرد و کوچک را دنبال کنیم، روزهای بهتری از شغل را تجربه خواهیم کرد.

وی افزود: اکنون در دوران گذار به سمت شغل‌هایی در شرکت های کوچک هستیم، ما ناگزیر به حرکت سمت اشتغال کوچک و گسترده هستیم.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات امروز بحث نشاط اجتماعی است، کارهایی که شما در دانشگاه انجام دادید بخشی از نظریه توسعه به مثابه شادی و توسعه به مثابه نشاط می تواند قلمداد شود. در این ۱۶ آذری که پیش رو داریم سه قطره خون بزرگ نیا، شریعت رضوی، قندچی احترام بگذاریم و یادمان باشد این سه قطره خون برای ما یادآور آن است که دانشگاه همیشه برای ما محترم و موتور حرکت جامعه ما خواهد بود.

این رویداد با مشارکت شرکت همیار مکانیک کوشا، صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، مرکز آموزش علمی کاربردی رعد با هدف حمایت از ایده ها و نیازهای صنعت توانبخشی و کمک به سالمندان، معلولین وجانبازان روزهای ۱۳ و ۱۴ آذر، در دو بخش صبح و عصر برگزار شد.

در اولین روز رویداد، پس از تشکیل تیم‌های تخصصی مناسب با هر ایده (متشکل از دانشجویان رشته های کامپیوتر، برق، گرافیک، طراحی صنعتی، مهندسی پزشکی، مدیریت، بازاریابی، حسابداری، اقتصاد، علوم بهزیستی و توانبخشی) اعضا تیم ها به یکدیگر معرفی و سپس هر تیم به منتور مربوطه واگذار شد، بعد تیم‌ها در محل‌های مشخص شده مستقر شده و تحت نظارت منتورهای تخصصی بر روی ایده‌ها شروع به فعالیت کردند.

در روز دوم، ایده‌های نهایی توسط یک نماینده از تیم در حضور داوران، منتورها و سرمایه گذاران ارائه گردید سپس از میان ۱۵ ایده انتخاب شده به صاحبان ۳ ایده (به ترتیب یوسف رستمی، خانم محدثه عسگری، مهرداد دهقانی) به عنوان ایده برتر جوائز نقدی اهدا شد.

گفتنی است درحاشیه این مراسم حاضران و میهمانان از محصولاتی که توسط شرکت همیار مکانیک کوشا و صاحبان ایده به‌منظور زندگی بهتر افرد معلول به نمایش گذاشته شده بود بازدید بعمل آمد.